Prime Logistics Wrocław i LX Pantos podpisują największą tegoroczną umowę na rynku magazynów

13 czerwca 2024

Prime Logistics Wrocław i LX Pantos podpisują największą tegoroczną umowę na rynku magazynów

Spis treści

Prime Logistics Wrocław i globalny operator logistyczny LX Pantos podpisał umowę na 100 000 mkw. Transakcja obejmuje nie tylko renegocjację trwającego jeszcze kontraktu, ale również ekspansję do nowego budynku, dzięki czemu LX Pantos skonsoliduje powierzchnie magazynowe w ramach jednego projektu. Jest to największa tegoroczna transakcja na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. W procesie negocjacji i przygotowania strategii najmu firmę LX Pantos reprezentował zespół międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield. Właścicielowi Prime Logistics Wrocław, Brookfield Properties, doradzali eksperci CBRE.

LX Pantos to założona w 1977 roku firma oferująca zoptymalizowane usługi logistyczne dla klientów z całego świata. Szeroki wachlarz usług obejmujący transport morski, lotniczy i kolejowy pozwolił jej na bardzo dynamiczny rozwój – obecnie operator działa w 380 lokalizacjach na całym świecie, w tym 30 w Europie. 

Lokalizacja zakładu odgrywa kluczową rolę w strategii naszego rozwoju, a bliskość naszych najważniejszych klientów, zwłaszcza z grupy LG, pozwala nam na dalszy wzrost i poszerzanie działalności. To dzięki ich zaufaniu możemy osiągać wspólne sukcesy i budować długoterminowe relacje partnerskie. Wielkość powierzchni magazynowej ma również duże znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości obsługi naszych klientów. Odpowiednia przestrzeń pozwala nam bowiem na elastyczność w działaniach logistycznych, umożliwia szybką realizację zamówień, skrócenie czasu dostaw oraz dostosowanie się do rosnących wymagań rynku, szczególnie w segmencie B2B oraz dynamicznie rozwijającej się branży B2C – mówi Piotr Zienkiewicz, Senior Logistics Manager, LX Pantos Poland.

Jest to największa umowa najmu podpisana w tym roku na rynku magazynowym w Polsce i jedna z największych na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy. Sektor magazynów zmierza aktualnie w stronę stabilizacji, co oznacza mniej spektakularnych, liczących kilkadziesiąttys. metrów kwadratowych transakcji, do czego przyzwyczaiły nas ostatnie lata. Jednocześnie jednak rodzimy rynek nadal pozostaje najatrakcyjniejszy w całym regionie CEE, co przyciąga do Polski tak znaczące podmioty, jak chociażby LX Pantos. Dla tej konkretnej transakcji kluczowa okazała się lokalizacja, która zapewnia doskonałą komunikację w ramach łańcucha dostaw klientów LX Pantos. Przeprowadzone przez nas różnego rodzaju analizy typu „gravity point”, a także raporty typu „scoring matrix" pokazały, że to właśnie z magazynu Prime Logistics Wrocław firma będzie mogła realizować swoje procesy najbardziej efektywnie kosztowo i czasowo, w czym pomoże również konsolidacja powierzchni magazynowych. Ponadto udało nam się wspólnie podjąć kroki w kierunku optymalizacji kosztów operacyjnych najemcy, poprzez instalację najnowszych rozwiązań w zakresie oświetlenia, wraz z systemem DALI. – komentuje Damian Kołata, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency Poland, Head of E-Commerce CEE, Cushman & Wakefield.

Prime Logistics Wrocław to ukończony w 2020 roku park magazynowy oferujący wysokiej jakości przestrzenie o łącznej powierzchni 98 700 mkw. Projekt jest zlokalizowany tuż przy węźle Pietrzykowice, gdzie krzyżuje się autostrada A4 z obwodnicą A8. Odległość parku od centrum Wrocławia wynosi 13 km, natomiast od lotniska – 14 km. 

„Cieszymy się, że możemy kontynuować wieloletnią współpracę z zespołem LX Pantos i wesprzeć rozwój firmy w Polsce dzięki dodatkowej powierzchni, którą oferuje nasz wysokiej klasy magazyn - mówi David Ziller, Vice President of Asset Management w Brookfield Properties.

"Prime Logistics Wrocław to z jednej strony doskonale zlokalizowany obiekt, a z drugiej - najwyższej klasy powierzchnia magazynowa. Niewątpliwymi atutami inwestycji jest jej położenie, jakość powierzchni i możliwości adaptacyjne, co zostało docenione przez najemcę. Jako doradca cieszymy się z możliwości wspierania i doradzania w całym procesie najmu takiemu partnerowi jak Brookfield Properties - mówi Kamil Kugaudo, Associate Director, Head of Landlord Representation Industrial, CBRE.

Logistycy nie powiedzieli ostatniego słowa

Jak wynika z danych Cushman & Wakefield, w I kwartale br. najemcy podpisali umowy najmu na ponad 870 000 mkw. powierzchni przemysłowej, co oznacza znaczący spadek aktywności, bo o 25% r/r i najniższy poziom popytu od II kwartału 2019 roku. Należy jednak podkreślić, że dwucyfrowa, bo 22-procentowa korekta popytu została odnotowana w skali całej Europy, a polski rynek, pomimo gorszego niż w poprzednich latach wyniku, pozostaje jednym z najaktywniejszych na Starym Kontynencie.

Niższy niż w ubiegłych kwartałach popyt jest z jednej strony rezultatem wcześniej wspomnianej stabilizacji rynkowej, a z drugiej – koncentracji najemców na optymalizacji bieżącej działalności operacyjnej. To przełożyło się też na spadek aktywności firm z sektora logistycznego, które zwykle generują 30-40% wolumenu transakcji najmu. W ostatnim czasie obserwujemy jednak coraz więcej zapytań ze strony operatorów, a transakcja LX Pantos, jest przykładem, iż rynek 3PL nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Outsourcing procesów logistycznych najlepsze lata wciąż ma przed sobą – podsumowuje dodaje Damian Kołata.

 

Zobacz również artykuł o rozwoju e commerce w Polsce!

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

Nowa inwestycja MLP na Dolnym Śląsku

MLP Group rozpoczyna budowę nowego centrum logistycznego w południowo-zachodniej części kraju. Oferta powierzchni magazynowych na dolnośląskim rynku zostanie poszerzona o MLP Zgorzelec. Docelowa inwestycja będzie mogła zaoferować obiekty o łącznej powierzchni 50 tys. mkw.

07 marca 2024
Hillwood i PHN - kroki ku nowej inwestycji

Hillwood Polska i Polski Holding Nieruchomości pracują nad stworzeniem wspólnego podmiotu, który będzie odpowiedzialny za realizację nowej inwestycji w Zgorzelcu. Firmy czekają na decyzję prezesa UOKiK.

30 stycznia 2024
Nowa inwestycja 7R z własnym magazynem energii

Deweloper 7R postanowił wyposażyć 7R Park Wrocław West II, który powstaje Kątach Wrocławskich, w magazyn energii. Jest to niecodzienne rozwiązanie w tego typu obiektach.

12 stycznia 2024
Cushman & Wakefield