Poradniki

Ile kosztuje budowa magazynu?

Nie można mieć żadnych wątpliwości, że magazyny są niezwykle ważną częścią łańcucha dostaw. Dzięki nim możliwe jest przechowywanie i wysyłanie towarów po całym świecie. Niezależnie od przeznaczenia tej nieruchomości, budowa magazynu to kosztowne przedsięwzięcie. O jakich kosztach mowa? Tym tematem zajmiemy się dogłębnie w poniższym artykule.

10 kwietnia 2024
PODCAST: Brownfield, dobry dla (nie) wszystkich

W tym odcinku zagłębimy się w tematykę Brownfieldów, dokładnie analizując jakie wyzwania czekają inwestora podejmującego decyzję o zainwestowaniu na takiej działce. Ten typ inwestycji wpisuje się idealnie w tematykę zrównoważonego rozwoju i wymogi ESG, jednak czy jest to optymalnie rozwiązanie dla każdego przedsięwzięcia? 

04 kwietnia 2024
Brownfield czy greenfield? Jakie grunty wybrać?

Zasoby atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych maleją, a konkurencja o te tereny będzie wzrastać. Działki niezabudowane, umiejscowione na obrzeżach dużych miast, czy w pobliżu węzłów komunikacyjnych, są najbardziej atrakcyjne pod kątem inwestycji z branży produkcyjnej, magazynowej i logistycznej. Bliskość miast zapewnia dostęp zarówno do rynku zbytu jak i zasobów ludzkich. Odpowiednich wolnych terenów zaczyna jednak brakować. Deweloperzy i inwestorzy z branży przemysłowej i logistycznej coraz częściej kierują swój wzrok w kierunku terenów poprzemysłowych – działek typu brownfield. Jakie są różnice między gruntami typu greenfield i brownfield? Z jakimi wyzwaniami mierzymy się wybierając grunt pod inwestycję? Zainteresowany tym tematem? Miłej lektury!

25 marca 2024
Inwestycje typu brownfield na rynku magazynów

Rynek magazynowo-logistyczny jest niezwykle rozbudowany. Cieszy się od dłuższego czasu olbrzymią popularnością. Jest to również jeden z bardziej perspektywicznych fragmentów rynku. Obecnie widać w nim duże zainteresowanie terenami brownfield. Ma to związek z olbrzymim zainteresowaniem magazynami miejskimi. Gruntów greenfield w obrzeżach aglomeracji jest coraz mniej. Jak wygląda obecna sytuacja? Dlaczego inwestycje brownfield są tak popularne w obszarze rynku magazynów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

06 marca 2024
Zarządzanie magazynem w praktyce - 3 porady

Magazyn stanowi istotny element łańcucha dostaw, wpływając bezpośrednio na efektywność i rentowność przedsiębiorstwa. W praktyce, skuteczne zarządzanie tym miejscem wymaga zrozumienia różnorodnych aspektów, od organizacji przestrzeni po optymalizację procesów logistycznych. Bardzo łatwo to powiedzieć, jednak zazwyczaj w praktyce już jest nieco gorzej. Mogą pojawić się problemy, przeszkody... W tym artykule przybliżymy Ci jak skutecznie zarządzać magazynem. Nasze porady przyczynią się do osiągnięcia lepszych wyników i zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa. A zatem zaczynajmy!

21 lutego 2024
PODCAST: Dlaczego inwestować na Greenfieldach?

W tym odcinku zagłębimy się w tematykę Greenfieldów, analizując korzyści wynikające z inwestowania na tego typu nieruchomościach. Z nami dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając Greenfield, aby wykorzystać potencjał tych obszarów oraz poznać potencjalne wyzwania.

19 lutego 2024
Jakie są zalety wynajmu powierzchni magazynowej w parku logistycznym?

Wybór odpowiedniego miejsca na przechowywanie towarów jest jedną z bardziej istotnych decyzji z punktu widzenia prowadzenia przedsiębiorstwa. Ma ona przełożenie na ogólny sukces firmy. Jednym z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę, są parki logistyczne. Wyróżniają się one jako nowoczesne centra, które oferują nie tylko przestrzeń magazynową, ale także szereg korzyści, które mogą usprawnić działanie łańcucha dostaw. Warto przyjrzeć się, dlaczego wynajem magazynu w parku logistycznym staje się coraz bardziej atrakcyjnym wyborem dla przedsiębiorstw. Zainteresowany? Zapraszamy do lektury!

07 lutego 2024
Damian Kołata

Partner, Dyrektor Działu Industrial & Logistics w Polsce oraz Dyrektor E-Commerce w regionie CEE

+48 515 117 114
Porozmawiajmy
Najnowsze Zmiany w Specjalnych Strefach Ekonomicznych - zmiany nadchodzące w 2024 roku

W nowym 2024 roku, Specjalne Strefy Ekonomiczne weszły ze zmianami dotyczącymi warunków wydawanych Decyzji o wsparciu, a to za sprawą Rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Te zmiany, choć wymagające dostosowania się do prawa unijnego, przynoszą przedsiębiorcom nowe możliwości i korzyści. Przyjrzyjmy się głównym zmianom, które otwierają nowe perspektywy dla biznesu.

29 stycznia 2024
Magazyn wysokiego składowania. Charakterystyka, wymiary i zakup powierzchni

Magazyny wysokiego składowania to w ostatnich latach bez wątpienia najczęściej oddawane do użytku nieruchomości wykorzystywane przez branżę logistyczną. Są one kluczem do efektywnego zarządzania powierzchnią, a także przechowywania relatywnie dużej ilości towarów na określonej powierzchni. Istota opiera się na wykorzystaniu dostępnej wysokości pomieszczenia, co umożliwia maksymalną optymalizację przestrzeni magazynowej. Czym dokładnie charakteryzuje się ten magazyn oraz co można w nim przechowywać? Sprawdźmy!

17 stycznia 2024
Ogrzewanie magazynu w praktyce. O czym należy pamiętać?

Wybór odpowiedniego magazynu to nie tylko dobór adekwatnej pod względem wielkości powierzchni operacyjnej, dogodna lokalizacja czy dobry dostęp do kadry pracowniczej. Przed najemcą stoją do rozważenia także inne równie istotne kwestie. Jedną z nich jest odpowiednie ogrzanie powierzchni magazynowej.

09 stycznia 2024
Logistyka Św. Mikołaja, czyli jak Święty dostarcza prezenty?

W Wigilię Bożego Narodzenia niemal każdy – niezależnie od wieku – czeka na prezenty od Świętego Mikołaja oraz jego charakterystycznych czerwonych sani napędzanych zaprzęgiem dziewięciu reniferów. Dostarczenie prezentów do każdego domu w tak krótkim czasie nie byłoby możliwe bez pomocy doskonale zgranego zespołu elfów Św. Mikołaja. Logistykę tego szczególnego dnia przybliża międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield w swojej świątecznej infografice – Jak Święty dostarcza prezenty.

20 grudnia 2023
Strategia ESG: co to jest oraz co powinna uwzględniać?

Celem współcześnie działających przedsiębiorstw jest już nie tylko generowanie zysków. Dla interesariuszy coraz ważniejsze stają się bowiem obszary pozafinansowe dotyczące m.in. większej dbałości o kwestie środowiskowe. Szczególne zainteresowanie w ostatnich latach budzi w tym kontekście strategia ESG, według której swoje działania planuje coraz więcej firm. Sprawdźmy, czym dokładnie jest ta koncepcja i co powinna uwzględniać.

27 listopada 2023
Wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikacie LEED

LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design to jeden z najpopularniejszych międzynarodowych systemów certyfikacji budynków zrównoważonych. Aby go uzyskać, sprawdza się, w jaki sposób dany obiekt budowlany wpływa na środowisko naturalne. Jakie są wymagania, aby zdobyć prestiżowy certyfikat LEED oraz dlaczego warto to zrobić? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

22 listopada 2023
Wszystko, co musisz wiedzieć o certyfikacie BREEAM

Certyfikat BREEAM, czyli Building Research Establishment Environmental Assessment Method to jeden z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych systemów oceny zrównoważonego budownictwa. Znajduje zastosowanie na całym świecie, a korzystają z niego inwestorzy, deweloperzy oraz najemcy. Sprawdźmy, jakie wytyczne obejmuje oraz w jaki sposób można go uzyskać.

20 listopada 2023
Cushman & Wakefield