Arvato wprowadza nowoczesne robotyczne rozwiązanie wspomagane sztuczną inteligencją

02 lipca 2024

 Arvato wprowadza nowoczesne robotyczne rozwiązanie wspomagane sztuczną inteligencją

Spis treści

Arvato zaprezentowało nowoczesne ramię robotyczne „Leleka” kontrolowane przez system kamer z algorytmami AI, które służy do automatyzacji kompletacji i sortowania artykułów modowych w magazynach. Technologia ta została opracowana przez zespół R&D Arvato i jest obecnie stosowana w Hanowerze, w Niemczech.

Robot wykorzystuje zaawansowane systemy wizyjne oparte na sztucznej inteligencji, aby zautomatyzować proces rozładowywania pojemników zbiorczych, w których znajdują się setki sztuk odzieży. Wysoka precyzja i dokładność podejmowanych decyzji gwarantują niezawodność i efektywność wykonywanych zadań.

W ramach integracji z systemem BagSorter robotyczne ramię identyfikuje optymalne miejsce do uchwycenia każdego produktu, co zapewnia bezpieczny i efektywny ruch. Lelka sprawdza widoczność produktu, jego pozycję w stosunku do innych oraz czytelność kodów kreskowych, skutecznie radząc sobie z nieregularnie ułożonymi produktami losowo w pojemnikach.

Leleka przejmie żmudne zadania

Głównym celem wdrożenia Leleka było odciążenie pracowników od najbardziej monotonnych i żmudnych zadań, takich jak przenoszenie produktów w magazynie. W miarę wzrostu wolumenu pracy coraz trudniej jest zatrudniać nowych pracowników do podstawowych procesów logistycznych. Leleka, wyposażona w algorytmy AI oparte na przetwarzaniu obrazu, została zaprojektowana do obsługi skomplikowanych zadań z wyjątkową precyzją, co poprawia jakość operacji.

– Leleka oferuje długoterminowe korzyści finansowe, odpowiada na braki kadrowe i odciąża pracowników poprzez automatyzację rutynowych zadań. Zwiększa stabilność i efektywność operacyjną, wspierając procesy logistyczne Arvato nawet przez całą dobę – mówi Sławomir Grzeskowiak, szef zespołu R&D Arvato. 

Zautomatyzowane funkcjonowanie

Leleka osiąga wydajność porównywalną z ludzką, ale bez obniżenia produktywności z powodu zmęczenia. System jest zoptymalizowany do pracy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, zapewniając ciągłość operacji. Działa autonomicznie, wymagając minimalnej interwencji pracowników przy wymianie pojemników zbiorczych, choć planowana jest automatyzacja również tego procesu. 

– Rozwój Leleka stanowił znaczące wyzwania, szczególnie w zderzeniu teorii z rzeczywistością. Produkty, nigdy nie są idealnie ułożone w pojemnikach zbiorczych, co wymagało dostosowaniu się do nowych warunków w oparciu o wiele kryteriów. Dzięki rygorystycznym testom i adaptacji rozwiązania do istniejących warunków nasz zespół projektowy pomyślnie sprostał tym wyzwaniom, zdobywając cenne doświadczenia i ogromne ilości danych do przyszłych wdrożeń – wyjaśnia Grzeskowiak.

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield