Inwestycje typu brownfield na rynku magazynów

06 marca 2024

Inwestycje typu brownfield na rynku magazynów

Spis treści

Rynek magazynowo-logistyczny jest niezwykle rozbudowany. Cieszy się od dłuższego czasu olbrzymią popularnością. Jest to również jeden z bardziej perspektywicznych fragmentów rynku. Obecnie widać w nim duże zainteresowanie terenami brownfield. Ma to związek z olbrzymim zainteresowaniem magazynami miejskimi. Gruntów greenfield w obrzeżach aglomeracji jest coraz mniej. Jak wygląda obecna sytuacja? Dlaczego inwestycje brownfield są tak popularne w obszarze rynku magazynów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym są inwestycje brownfield?

Termin "brownfield" odnosi się do obszarów lub nieruchomości, które wcześniej były wykorzystywane przemysłowo lub komercyjnie, ale obecnie są nieużywane lub opuszczone. Koncepcja brownfield polega na przekształceniu tych obszarów poprzez nadanie im nowej funkcji lub celu. W przypadku gruntów inwestycyjnych typu brownfield może to obejmować rewitalizację istniejących budynków, modernizację infrastruktury lub przekształcenie terenów przemysłowych w nowe obszary mieszkalne, komercyjne lub rekreacyjne.

Dlaczego rynek magazynów zainteresował się działkami brownfield?

Wiele miast na całym świecie zdecydowało się na strategię rewitalizacji obszarów brownfield jako sposób na zarządzanie wzrostem miejskim i zmniejszenie presji na rozwój na obszarach wiejskich. Poprzez przekształcenie opuszczonych terenów przemysłowych w nowe osiedla mieszkaniowe czy centra handlowe, miasta mogą zmniejszyć koszty infrastruktury oraz ograniczyć negatywne skutki rozproszenia miejskiego.

Również inwestorzy dostrzegli potencjał tego rodzaju gruntów. Dają one duże możliwości zagospodarowania istniejącej infrastruktury. Adaptacja terenu i nadanie mu nowej funkcji magazynowej jest tańszą alternatywą. Nie wymaga ona aż tak dużego wkładu zarówno finansowego jak i czasowego. Inwestor może korzystać z dostępnych rozwiązań np. uzbrojenia terenu. Również czas uzyskania pozwoleń dla inwestycji komercyjnych jest znacznie krótszy, jeśli na danej działce prowadzona już była wcześniej działalność przemysłowa.

Zaadaptowanie działki w ramach inwestycji typu brownfield często niesie ze sobą dodatkową wartość, szczególnie gdy teren już posiada pewne infrastrukturalne udogodnienia lub struktury budowlane. Na przykład, obecność istniejącego parkingu lub terenu wyrównanego pod wcześniejsze plany budowy może znacząco ułatwić proces realizacji nowego projektu. Dla inwestora oznacza to mniejsze koszty związane z przygotowaniem terenu oraz skrócenie czasu potrzebnego na rozpoczęcie działalności. Dowiedz się wiecej o tym, co wpływa na cenę gruntu.

Działki brownfield - nie tylko czas i pieniądze

Inwestycje typu brownfield stają się coraz bardziej pożądane przez inwestorów nie tylko ze względów czysto ekonomicznych czy czasowych, ale także z powodu atrakcyjności lokalizacyjnej. W miastach, szczególnie tych o wysokim stopniu rozwoju i zagęszczenia, trudno jest znaleźć wolne działki gruntów, zwłaszcza w atrakcyjnych częściach aglomeracji. Dlatego inwestorzy często zwracają się ku nieruchomościom poprzemysłowym jako alternatywie, która pozwala im na realizację ich projektów w pożądanych lokalizacjach.

Wiele z tych obszarów znajduje się w centralnych częściach miast, co oznacza dogodną lokalizację w pobliżu istniejącej infrastruktury, komunikacji publicznej oraz innych udogodnień miejskich. Takie położenie może przyciągać inwestorów, którzy dążą do maksymalizacji potencjału swojego przedsięwzięcia poprzez łatwy dostęp do rynków, klientów czy pracowników.

Jakie są wyzwania inwestycji typu brownfield na rynku magazynów?

Oczywiście nie można podchodzić do inwestycji typu brownfield jako bez wad - bo tak nie jest. Przed inwestorami stoi naprawdę wiele wyzwań. Przykładowo korzystanie z istniejącej infrastruktury w ramach inwestycji brownfield wymaga starannego rozplanowania i analizy. Nowa inwestycja musi być zintegrowana z istniejącymi strukturami oraz dostosowana do wcześniejszych planów budowlanych. Inwestor musi uwzględnić wszelkie istniejące ograniczenia i wytyczne związane z terenem, takie jak lokalne przepisy budowlane, zasady zagospodarowania przestrzennego oraz ewentualne konieczne zmiany w infrastrukturze miejskiej.

Konieczne może być przeprowadzenie prac remontowych, modernizacyjnych lub dostosowawczych, aby obiekty spełniały nowe wymagania funkcjonalne i estetyczne. Ponadto inwestor musi uwzględnić potencjalne problemy związane ze stanem technicznym istniejących budynków oraz konieczność przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Niemniej jednak dalej jest to łakomy kąsek dla inwestora.

Kilka słów na koniec

Inwestycji typu brownfield powstaje w Polsce coraz więcej. Dotychczasowe sukcesy na rynku magazynów zachęcają do inwestowania kapitału w tego rodzaju rozwiązania i tereny poprzemysłowe. Ta możliwość adaptacji i tchnięcia nowego życia, nowych funkcji, czyni je wyjątkowymi.

 

Przeczytaj również: City Logistics - strategie nieruchomościowe w popandemicznej Europie

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield