Magazyn spożywczy. Jak znaleźć odpowiedni?

09 maja 2024

Magazyn spożywczy. Jak znaleźć odpowiedni?

Spis treści

W branży spożywczej od zawsze istotną rolę odgrywają precyzyjne i wymagające przepisy sanitarno-epidemiologiczne. Dostawcy muszą zachowywać wyśrubowane standardy oraz przepisy bezpieczeństwa. Sytuacja ta oczywiście znajduje odzwierciedlenie również w przepisach dotyczących magazynów spożywczych. Dzięki temu na nasze stoły mogą trafić świeże i bezpieczne produkty, które nadają się do spożycia. Jak zatem znaleźć odpowiedni magazyn spożywczy? Zadanie nie należy do najłatwiejszych - zajmijmy się więc tym zagadnieniem.

Rodzaje magazynów spożywczych

Przechowywanie różnych typów towarów wiąże się ze specyficznymi wymaganiami. Żeby wybrać odpowiedni obiekt, należy wziąć pod uwagę temperaturę, wilgoć, sposób rozmieszczenia towarów, a nawet co ciekawe system oświetlenia. Dla osób z poza branży spożywczej może nie być to oczywiste jednak magazyny żywnościowe różnią się między sobą. Jakie rodzaje wyróżniamy? 

Magazyny żywnościowe niechłodzone

Magazyny żywnościowe niechłodzone to miejsca, w których powinny znajdować się produkty sypkie (np. cukier, sól, mąka), pieczywo czy niektóre rodzaje warzyw. Projekt takiego obiektu powinien zakładać instalację odpowiedniej wentylacji oraz ogrzewania. Temperatura powietrza w magazynie niechłodzonym w ciągu roku powinna oscylować w przedziale 5-17°C, a wilgotność 65%.

Magazyny żywnościowe chłodzone

Wśród obiektów takich jak magazyny spożywcze chłodzone można dodatkowo wyróżnić kilka stref: 

  • strefa głębokiego mrożenia -  charakteryzuje się temperaturą na poziomie -26°C.  Głównym celem przechowywania produktów w tak niskiej temperaturze jest wydłużenie okresu przydatności do spożycia oraz zachowanie odpowiedniego wyglądu, smaku i innych istotnych właściwości. W głębokim mrożeniu powinny znajdować się ryby, mięso czy przetworzone produkty
  • mrożnie - w tym miejscu temperatura ma ok. -18°C. W tego rodzaju mroźniach przechowuje się gotowe dania mrożone, lody, czy inne produkty, które wymagają niskiej temperatury do utrzymania świeżości i jakości.
  • pomieszczenia chłodnicze - temperatura waha się zazwyczaj w granicach od 0 °C do +5 °C, pełnią inną funkcję niż mroźnie. Są one przeznaczone do przechowywania świeżych warzyw i owoców, które wymagają kontrolowanej temperatury, aby zachować swoją świeżość i smak.  Takie pomieszczenia są również wykorzystywane do przechowywania innych delikatnych produktów spożywczych, takich jak nabiał czy gotowe potrawy, które nie wymagają tak niskiej temperatury jak produkty mrożone.

 

Magazyny nieżywnościowe

 Co ważne wraz z magazynami żywnościowymi powinny jednocześnie funkcjonować strefy nieżywnościowe. Są to obszary, które wzajemnie się uzupełniają. W magazynach nieżywnościowych przechowuje się pojemniki i opakowania, przybory kuchenne czy inne narzędzia niezbędne do obróbki. Do tej strefy wchodzi również obszar, w którym odbywa się przyjęcie dostaw.

Dodatkowe usprawnienia w magazynach spożywczych

Z racji swojej specyfiki oraz konieczności zachowania ciągu chłodniczego przechowywanych produktów dostosowaniami, które warto rozważyć na magazynie spożywczym są m.i.:

  • izo-doki – stosowane zwykle w magazynach mroźniczych doki zawierające dodatkowe uszczelnienie oraz wydłużony „fartuch”, co pozwala ograniczyć do minimum przedostawanie się ciepłego powietrza do wewnątrz magazynu podczas przyjmowania i wydawania dostaw
  • obniżony sufit w strefie przyjęć – rozwiązanie to niweluje potrzebę schładzania magazynu do pełnej wysokości co przekłada się na wymierne oszczędności energii elektrycznej
  • zaciemniane świetliki – ograniczające nagrzewanie się wnętrza magazynu w słoneczne dni
  • bramy szybkobieżne – skracają czas w którym przestrzeń między strefami o różnych temperaturach pozostaje otwarta na potrzeby przejazdu wózków widłowych
  • agregaty prądotwórcze – awaryjne agregaty, które pozwalają na urzymanie odpowiedniej temperatury na wypadek przerw w dostawie prądu z sieci

Magazyn spożywczy a wymagania prawne

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, magazyny żywnościowe muszą spełniać szereg norm i standardów sanitarnych. Dokładne wytyczne publikuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Magazyny przechowujące produkty spożywcze, w tym te pochodzenia zwierzęcego, muszą spełniać rygorystyczne standardy higieniczne, by zapewnić bezpieczeństwo przechowywanej żywności.

Oczywistym wymogiem jest, aby pracownicy mieli  dostęp do zimnej oraz ciepłej wody, jak i odpowiednich środków dezynfekujących co jest fundamentalne dla utrzymania czystości i eliminowania potencjalnych zagrożeń biologicznych. Magazyn powinien być wyposażony również w szatnię z węzłem sanitarnym dla personelu, gdzie pracownicy będą mogli przebrać się w czyste ubrania.

Przepisy dotyczące przechowywania produktów spożywczych wynikają również z wymagań klienta magazynu. Towary muszą mieć wydzielone strefy składowania. Należy pamiętać, że zanieczyszczona żywność musi być w całości zutylizowana, co generuje  relatywnie duże koszty. Podobnie stanie się z żywnością, która była składowana w nieodpowiednich warunkach, lub przekroczyła termin przydatności do spożycia 

Szukając magazynu spożywczego, należy zwrócić uwagę na obecność czujników wilgotności i temperatury, systemów osuszających czy ogrzewania i klimatyzacji. Jeśli dany produkt musi być przechowywany w niskiej temperaturze, niezbędne są zamknięte chłodnie. 

Mało oczywista, ale również istotna jest kwestia oświetlenia w magazynie. W przypadku magazynów, w których znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego, nie zaleca się korzystania ze świetlówek. Mogą one potencjalnie wybuchnąć, co doprowadzi do zanieczyszczenia żywności. Zamiast tego  warto rozważyć oświetlenie LED, które jest już standardem w większości budynków.

Oprócz odpowiedniego magazynu spożywczego konieczne jest zatrudnienie przeszkolonego personelu i wdrożenie przepisów bezpieczeństwa. Są to GMP (Dobra Praktyka Produkcyjna), GHP (Dobra Praktyka Higieniczna), HACCP (System Analizy Kontroli i Krytyczne Punkty Kontroli). 

Poszukiwania magazynu spożywczego mogą być trudne - nie ma co ukrywać. Szukasz nieruchomości? Zgłoś się do naszego doradcy. Z jego pomocą z pewnością znajdziesz odpowiedni obiekt!

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield