5 trendów na rynku nieruchomości komercyjnych

10 czerwca 2024

5 trendów na rynku nieruchomości komercyjnych

Spis treści

Inwestorzy, deweloperzy oraz właściciele nieruchomości komercyjnych muszą stale trzymać rękę na plusie. Rynek szybko się zmienia w związku z tym Ci, którzy chcą podejmować trafne decyzje i utrzymać konkurencyjność swoich aktywów, muszą być gotowi na dostosowywanie się do aktualnych trendów. Co takiego czeka rynek nieruchomości komercyjnych w najbliższym czasie? Tym zajmiemy się w tym artykule!

Nieruchomości komercyjne - trendy na rynku w 2024 roku

Nieruchomości komercyjne odgrywają kluczową rolę w gospodarce, stanowiąc fundament dla wielu sektorów, od handlu detalicznego po biura i centra logistyczne. Rok 2024 przynosi ze sobą szereg nowych trendów i wyzwań, które będą kształtować rynek nieruchomości komercyjnych. 

Większe zainteresowanie sektorem logistycznym i produkcyjnym

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na rynek nieruchomości komercyjnych, przyczyniając się do wzrostu zainteresowania sektorem logistycznym. Gwałtowny rozwój e-commerce i potrzeba zapewnienia sprawnych łańcuchów dostaw spowodowały zwiększone zapotrzebowanie na nowoczesne obiekty magazynowe i logistyczne.

Od dłuższego czasu widać, że dystrybutorzy oraz inwestorzy skłaniają się ku budowie nowoczesnych, wysoko specjalizowanych centrów dystrybucyjnych, wyposażonych w zaawansowane technologie i infrastrukturę logistyczną. Takie obiekty coraz częściej wykorzystują rozwiązania z zakresu robotyki i automatyzacji, takie jak systemy regałowe, wózki widłowe sterowane autonomicznie czy zintegrowane systemy zarządzania magazynem (WMS).

Znacząca rola technologii i automatyzacji

Technologia wdziera się szturmem w każdą dziedzinę naszego życia w tym również w rynek nieruchomości komercyjnych. Jak wpływa na ten sektor? Przede wszystkim jest ona widoczna w projektowaniu, zarządzaniu i użytkowaniu budynków. Koncepcja inteligentnych budynków, wyposażonych w zaawansowane systemy automatyki, zyskuje na popularności. Technologie takie jak Internet Rzeczy (IoT), systemy zarządzania budynkiem (BMS) czy analityka danych pozwalają na optymalizację zużycia mediów, poprawę bezpieczeństwa i komfortu użytkowników.

Dowiedz się więcej, czym jest BMS z naszego poprzedniego artykułu!

Coraz więcej procesów związanych z nieruchomościami komercyjnymi, takich jak zarządzanie najmem, monitorowanie stanu technicznego czy raportowanie, jest zautomatyzowanych i zdigitalizowanych. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi IT usprawnia operacje i zwiększa efektywność.

Rosnące znaczenie zrównoważonego rozwoju

Zrównoważony rozwój i ekologia zyskują coraz większe znaczenie w sektorze nieruchomości komercyjnych. Inwestorzy, najemcy i społeczeństwo coraz bardziej oczekują, że budynki będą projektowane i zarządzane w sposób przyjazny dla środowiska. Certyfikaty takie jak LEED, BREEAM czy WELL stają się standardem dla nowoczesnych budynków komercyjnych. 

Budynki komercyjne odpowiadają za znaczną część zużycia energii i emisji CO2. Dlatego coraz większy nacisk kładzie się na wdrażanie rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, systemy zarządzania energią czy nowoczesne izolacje.

Wzrost popytu na elastyczne przestrzenie nie tylko w biurowcach

Elastyczne przestrzenie biurowe i produkcyjne stają się coraz bardziej popularne w dzisiejszym świecie biznesu i nieruchomości komercyjnych. Firmy coraz częściej wybierają elastyczne rozwiązania zamiast tradycyjnych umów najmu. To pozwala im dostosować się do zmieniających się potrzeb, bez długoterminowych zobowiązań. Elastyczne biura to nie tylko przestrzenie biurowe, ale także hale produkcyjne, magazyny i inne obiekty dostosowane do potrzeb firm.

Zmiany w sposobie pracy, takie jak praca zdalna i hybrydowa, stają się coraz bardziej popularne. Firmy potrzebują przestrzeni, które umożliwią pracownikom efektywne działanie niezależnie od lokalizacji. Wspólne biura (coworking) pozwalają na elastyczne korzystanie z przestrzeni, a biura serwisowane oferują gotowe rozwiązania dla firm.

Deweloperzy muszą projektować nowoczesne budynki, które spełniają oczekiwania najemców. Infrastruktura technologiczna, udogodnienia i przestrzenie rekreacyjne są kluczowe. Właściciele nieruchomości muszą być gotowi na szybkie zmiany i elastyczność w umowach najmu.

Skalowalność jest ważna zarówno dla startupów, jak i małych firm, które mogą dynamicznie rozwijać swoją działalność. W sektorze produkcji elastyczność jest kluczowa, zwłaszcza w kontekście zmieniających się potrzeb.

Elastyczne przestrzenie to nie tylko biura, ale także miejsca produkcyjne, laboratoria, przestrzenie coworkingowe i wiele innych. To fascynujący trend, który zmienia oblicze rynku nieruchomości komercyjnych.

Ani rusz bez analityki danych

Coraz większą rolę w sektorze nieruchomości komercyjnych odgrywa analityka danych. Zaawansowane narzędzia do analizy dużych zbiorów informacji pozwalają na podejmowanie bardziej trafnych decyzji inwestycyjnych, operacyjnych i strategicznych.

Analityka danych znajduje zastosowanie m.in. w obszarach takich jak wycena nieruchomości, optymalizacja portfela, prognozowanie popytu, zarządzanie ryzykiem czy personalizacja oferty dla najemców. Firmy, które efektywnie wykorzystują dane, zyskują przewagę konkurencyjną na rynku.

Z analityką danych wiąże się również nowy trend zauważalny w przypadku agencji nieruchomości. Inwestorzy nie chcą już zwykłego doradcy, który będzie znał wyłącznie najbliższą okolicę i jej cechy. Obecnie rola profesjonalistów wiąże się również z analizą dużych zbiorów danych. Co te liczby oznaczają dla Klienta i jakie będzie mieć to przełożenie na zysk? Umiejętność analizy i wyciągania wniosków jest teraz na wagę złota. 

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield