Wydajność magazynu. 5 kroków do poprawy

19 czerwca 2024

Wydajność magazynu. 5 kroków do poprawy

Spis treści

Magazyn to jedno z najważniejszych miejsc dla firm usługowych czy produkcyjnych. W tym miejscu są przechowywane i rozsyłane materiały czy produkty do klientów. Sprawna i wydajna praca magazynu jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania całej firmy. Jak zadbać o tę efektywność? Mamy dla Ciebie 5 sprawdzonych sposobów, dzięki którym wydajność Twojego magazynu wzrośnie. Zapraszamy do lektury!

Większa wydajność przez optymalizację przestrzeni magazynowej 

Pierwszym sposobem na poprawę wydajności magazynu jest optymalizacji przestrzeni. Jest to czynnik zwiększający efektywność każdego przedsiębiorstwa logistycznego lub produkcyjnego, gdyż wykorzystanie dostępnej przestrzeni bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów operacyjnych oraz poprawę szybkości obsługi zamówień. 

Można to zrobić poprzez dokładne analizowanie układu magazynu, adekwatne rozmieszczenie towarów oraz zastosowanie nowoczesnych technologii zarządzania, firmy mogą znacząco zwiększyć dostępność swoich produktów, co przekłada się na szybsze i bardziej efektywne procesy logistyczne. 

Jednym z rozwiązań, które warto rozważyć w tym aspekcie, jest rozbudowa magazynu w górę. Do dyspozycji firm pozostają regały wysokiego składowania, antresole, podesty czy systemy regałowe. Wszystkie te elementy mogą przyczynić się do poprawy współczynnika wykorzystania powierzchni magazynowej, która może sięgać nawet 80%. 

Wyposaż się w system WMS

Systemy WMS (Warehouse Management System) są narzędziem, które służy poprawie wydajności magazynu poprzez precyzyjne śledzenie lokalizacji produktów. Dzięki nowoczesnej technologii można skutecznie zarządzać i monitorować wszystkimi aspektami operacji magazynowych, od przyjęcia towarów po wydanie ich klientom. 

Jak to działa? Systemy umożliwiają dokładne określenie lokalizacji każdego produktu w magazynie, co znacznie ułatwia procesy pickingu. Pracownicy mogą szybko i łatwo zlokalizować potrzebne produkty, minimalizując czas potrzebny na ich wyszukanie i zbieranie. To wszystko przyczynia się do zmniejszenia ryzyka popełnienia błędu, zapewniając odpowiednie dane dotyczące stanów magazynowych. Praca jest w ten sposób produktywna i efektywna co z kolei przekłada się na zadowolenie klientów.

Jak zwiększyć wydajność magazynu przez analizę efektywności zarządzania zapasami?

Zarządzanie zapasami to kolejny czynnik, który bezpośrednio wpływa na wydajność magazynu. W tym zakresie firma musi przyjrzeć się trzem aspektom:

      zmiany w zapasach w magazynie - czy przechowywane są produkty, które cechują się sezonowością? Czy obsługa i rozmieszczenie towarów jest zgodne ze wskaźnikiem rotacji zapasów? Czy zastosowano prawidłowe rozwiązania magazynowe do składowania? To tylko kilka z pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć;

      analiza danych do rozmieszczenia zapasów - rozmieszczanie towarów może być przeprowadzone na wiele sposobów np. oparte na metodzie ABC. Jednak czy wykorzystywane sposoby są najlepszym rozwiązaniem dla Twojego magazynu i charakteru zapasów?

      kontrola procedur zarządzania zapasami - regularne sprawdzanie procedur pozwoli Ci zawczasu wykryć i wyeliminować czynniki, które negatywnie wpływają na pracę magazynu. Przykładowo musisz stale czuwać nad zapasami, które są przestarzałe. Z wyprzedzeniem planuj ich usunięcie, by nie blokować miejsca i procesu.

Poznaj również 3 porady, jak zarządzać magazynem w praktyce!

Zmień procesy, by zwiększyć wydajność

Branża logistyczna zmienia się w szybkim tempie. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele nowych rozwiązań, które zmieniają funkcjonowanie m.in. magazynów. W związku z tym warto dokładnie przyjrzeć się standardom oraz procedurom, które obowiązują w Twoim magazynie. Czasem jedna zmiana technologiczna czy proceduralna może znacząco poprawić wydajność całej firmy. Branża się zmienia, więc Ty nie pozostawaj w miejscu!

Pozostając w temacie zmian, oszacuj również koszt pracy magazynu. Zatrudnienie to ok. 50% kosztów operacyjnych. Bardzo często liczby w arkuszu kalkulacyjnym nie odzwierciedlają rzeczywistości. W Excelu nie znajdziesz nieefektywnych działań czy realnego obciążenia zadaniami grup pracowników. Rozwiązaniem mogą być różnego rodzaju oprogramowania, które śledzą zarządzanie pracą. 

Zaufaj swoim pracownikom - oni widzą więcej

Otoczenie oparte na zaufaniu sprzyja otwartej komunikacji i współpracy, co może prowadzić do identyfikowania nowych sposobów poprawy procesów magazynowych. Pracownicy, którzy czują, że ich opinie są wysłuchiwane i doceniane, częściej dzielą się swoimi pomysłami na ulepszenia, co może prowadzić do innowacyjnych rozwiązań i optymalizacji procesów. Często pracownik wie więcej, widzi więcej i jest w stanie zaproponować rozwiązanie, które poprawi wydajność całego magazynu. Nie bój się rozmowy!

 

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Cushman & Wakefield