Panattoni: BTS pod e-commerce z BREEAM Excellent

21 października 2021

Panattoni: BTS pod e-commerce z BREEAM Excellent

Spis treści

BTS w Świebodzinie otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Inwestycja obsłuży klientów z branży e-commerce.

Firma Panattoni otrzymała certyfikat BREEAM International New Construction na poziomie Excellent dla swojego nowego BTS-u w Świebodzinie. Obiekt dla e-commerce ma powierzchnie ok. 200 000 mkw. i składają się na niego 4 kondygnacje. Przewiduje się w nim obsługę ok. 30 mln produktów przez 3 tys. robotów transportowych. 

Tak wysoki poziom oceny brytyjskiego certyfikatu środowiskowego spółka otrzymała już 5 lat wcześniej dla inwestycji w Sosnowcu. Tym razem, korporacja mogła się pochwalić również jednostkową oceną Outstanding w aż 3 kategoriach (89% Zarządzanie, 86% Odpady i 92% Energia). Dodatkowo obiekt w Świebodzinie zdobył nagrodę Prime Property Prize 2021 w kategorii: „Inwestycja Roku – Rynek Powierzchni Logistyczno-Magazynowej”. 

BREEAM Excellent dla Panattoni

Ten wynik Panattoni zawdzięcza takim rozwiązaniom jak panele fotowoltaiczne, zautomatyzowany system zarządzania budynkiem (BMS - Building Management System), system inteligentnego oświetlenia, energooszczędne windy czy systemy zwiększający wydajność wody (m.in. dzięki urządzeniom zapobiegającym niekontrolowanych wyciekom).

Realizacja w Świebodzinie to kolejna inwestycja Panattoni dla giganta e-commerce, która łączy ogromną powierzchnię ze zrównoważonym budownictwem. (…) Ciągły rozwój w zakresie zrównoważonego budownictwa to efekt ciężkiej pracy wielu osób, od zespołu Panattoni, przez generalnych wykonawców, po asesorów, którzy prowadzą nas przez cały proces certyfikacji. Wzajemne zrozumienie, pozwala dostarczać obiekty zielone i doskonale zoptymalizowane – mówi Emilia Dębowska, Sustainability Manager, Panattoni.

System certyfikacji ekologicznej BREEAM

Certyfikat BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Metod) jest jedną z najczęstszych metod wielokryteriowej oceny budynków pod kątem ich ekologiczności w Europie. Składa się na niego 10 kategorii oceny jakości prowadzonej inwestycji, między innymi Zarządzanie, Energię, Wodę czy Materiały, w 5-stopniowej skali oceny budynków. Celem jego stosowania jest tworzenie nowych, bardziej ekologicznych oraz kładących nacisk na zrównoważony rozwój, standardów w budownictwie. Więcej informacji i szczegółów na temat rozwiązań ekologicznych znajdziesz w raporcie Industrial Goes Green, dostępnym do pobrania na stronie industrial.pl

Czy ten artykuł był pomocny?

Bądź na bieżąco z informacjami z regionów, raportami oraz analizami

Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuły z regionu

WestSide Szczecin: nowa inwestycja LemonTree w sercu Pomorza Zachodniego

LemonTree rozpoczyna realizację nowej inwestycji na Pomorzu Zachodnim. WestSide Szczecin to obiekt oferujący około 31 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej, zaprojektowanej z myślą o minimalizowaniu wpływu na środowisko. Oddanie inwestycji do użytku zaplanowane jest na luty 2025 roku.

27 czerwca 2024
Rozbudowa logistyki zwrotów przez Hermes Fulfilment w Polsce

W I kwartale ubiegłego roku firma Hermes Fulfilment otworzyła swój pierwszy na terenie Polski magazyn obsługi zwrotów. Obiekt o powierzchni 40 000 mkw. wchodzi w skład kompleksu produkcyjno-magazynowym CTParku Iłowa. Niemiecki dostawca usług magazynowych podsumowuje pierwszy rok działalności w Polsce i zapowiada długoterminową obecność.

26 marca 2024
Zachodniopomorskie europejskim mini-hubem dla e-commerce?

Już ponad 1 mln mkw. istniejących zasobów magazynowych Pomorza Zachodniego jest przeznaczonych do obsługi operacji e-commerce – czytamy w raporcie „Na fali biznesu logistyczno-magazynowego w zachodniopomorskim”. Dalszy rozwój tej branży w regionie będzie napędzany przez trend nearshoringu, a głównym kierunkiem napływu nowych inwestycji powinny być kraje skandynawskie i Niemcy.

03 lipca 2023
Cushman & Wakefield